Gemi Admaları Sağlık Raporu
Tatilde diyaliz
muğla saç ekimi
  • Güzellik Merkezi
  • Güzellik Merkezi
  • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
  • Mermaris Yücelen Hastanesi
  • Mermaris Yücelen Hastanesi
Online İşlemler

SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ HER ŞEY

Günümüzde saç dökülmesi artık eskisi kadar korkulacak bir dert olmaktan çıktı. Çünkü saç ekimi sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor. Yalnız saç ekimindeki kriterlere mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye'de her ne kadar saç ekimi konusunda çok sayıda merkez olsada bu konuda bazen yetersiz ve tecrübesiz bir ekiple karşılaşmanız sizin pişmanlık yaşamanıza sebep olabilir.Bu nedenle özellikle Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlarının denetimindeki merkezlerde ve sağlık çalışanlarından oluşan bir ekiple saç ekiminizin yapılması çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmamanız için şarttır.Saç ekimi hayalinizin kabusa dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalardan bahsetmek istiyorum.

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

Normalde yaşam döngüsü gereği her gün 100-150 saç telinin dökülmesi normaldir. Bu dökülen saç tellerinin yerine yenileri gelmektedir. Bu doğal döngüyü bozan nedenlerden dolayı saç kaybı ve devam eden süreçte kellik yaşanmaktadır. Bu süreci bozan sebepler; yoğun stres,beslenme bozuklukları,ilaç kullanımı,kimyasal maddeler, kemoterapi, radyoterapi ve hormonal dengesizliklerdir. Bu nedenler ortadan kaldırıldığı veya düzeltildiği zaman dökülen saçlar yeniden çıkabilmektedir.Bunlarla beraber saç dökülmesinin en sık gördüğümüz şekli erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen genetik yatkınlığın etken olduğu “androjenik alopesi” dir. Bu tip saç dökülmesi genellikle alının iki yanında arkaya doğru saç dökülmesi ile başlar. Daha sonra ön saç çizgisi bozulur. Bazen tepedeki saçlar da dökülmeye eşlik eder. Saç kaybı ne kadar erken başlarsa, kellik gelişmesi de o kadar hızlı olur. Kullanılan çeşitli medikal tedavi yöntemleriyle erkek tipi saç dökülmesi azaltılabilir veya kısmen durdurulabilirse de tedavi bırakıldığında saç dökülmesi devam eder. En kalıcı ve kesin çözüm uygun hastalarda saç ekimi uygulamasıdır.

FUE ( FOLLICULAR UNIT EXTRACTION ) NEDİR ?

Günümüzde en çok uygulanan saç ekimi yöntemi FUE tekniğidir. 2000 li yılların hemen başında tanımlanan bu teknik sayesinde saç ekimi çok daha etkin bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Mikromotor ile sadece saç kökü alınmaktadır. Doku çıkarılmasına gerek yoktur ve saç alınan alanda dikiş gerektirmez. Böylece saç alınan alanda iz bırakmamaktadır. Doku çıkarılmadığı için ense bölgesinin iyileşmesi çok daha ağrısız ve çabuk olmaktadır. Bu tekniğin bir diğer avantajı ise vücudun her yerinden iz bırakmadan kıl foliküllerinin alınmasının mümkün olmasıdır. Alınma işlemi sonrasında en önemli aşama saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılmasıdır. Bu kanallar açılırken doğal saç yönlerine ve açılarına göre açılmalıdır. Saç köklerinin gireceği kanallar ne kadar doğru yönde ve doğru açıda açılırsa saç ekimi o kadar doğal sonuçlar verecektir. Bütün bu aşamalarda saç ekimini gerçekleştiren ekibin deneyimi ve becerisi çok önemlidir. Bu teknikle daha önceden FUT tekniğiyle uygulanmış saç ekimlerine bağlı ense bölgesindeki izlere de müdahale edilebilmektedir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın saç nakli sırasında uygulanan özen, ekibin tecrübesi, cerrahi ve etik kurallara uyulması son derece önemlidir. Her şeyden önemlisi bu tür işlemler estetik plastik cerrahlar gibi bu konunun uzmanları tarafından planlanmalı ve hastane ortamında işlem yapılmalıdır. Doğal ve başarılı bir sonuç için; gelişmiş teknoloji, Plastik cerrah önderliğinde uzman ve sadece saç nakli konusunda eğitim almış yardımcılardan oluşan bir ekip, hastane koşullarında yapılan steril işlemler şarttır. Saç kökü alınırken de saçsız alana nakledilirken de bekletilirken de özenli davranmak sonucu olumlu yönde etkileyecektir. Örneğin; saç kökü alınırken kökün hasarlanması yaşamasını engeller, saç kökünün yerleştirileceği kanalların açılış sıklığı, derinliği ve yönü doğru uygulanırsa saçekiminin sonucunun doğal görünmesini sağlar. Bunlar gereği gibi yapılmazsa doğallıktan uzaklaşılır ve yapay bir saç şekli ortaya çıkar. Aynı şekilde saç kökünün mikrocerrahi aletleriyle tutulması sırasında fazla sıkıştırılması bu saç kökünün yaşama şansını düşürür. Özet olarak; yapılan her küçük hamlenin bile kalıcı sonuca ve doğal görünüme çok büyük etkisi olacaktır.

SAÇ EKİMİ SÜRECİ NASILDIR ?

Saç ekimi öncesi tok olarak hastaneye gelinmesi uygundur. İlk önce alım yapılacak iki kulak arasından enseye doğru uzanan kısım lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur ve saç köklerinin alım işlemi süresince ağrı duyulmaması sağlanır. Saç köklerinin mikromotor aracılığıyla alnması ortalama 2-3 saat kadar sürer. Sonrasında daha önceden operasyon planına uygun olarak yapılan çizimlere göre kanal açma ve ekim işlemine başlanır. Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması daha önce de belirtildiği şekilde saç ekiminin en önemli aşamasıdır. Saçın doğal görüntüsünü kanalların açılma yönleri belirleyecektir. Bu noktada en önemli olan ekibin deneyimidir. Kanalların açılması ve saç köklerinin bu kanallara yerleştirilmesi ortalama 5-6 saat kadar sürmektedir. Saç ekimi süreci saatler alan uzun bir işlem gibi görünsede ihtiyaç duyulduğu zaman dinlenmek molalar verilmektedir. Bu şekilde hastanın dinlemesi ve sağlanmakta ve ekim işlemi çok daha konforlu hale gelmektedir.Ekim sırasında tekli olan saç kökleri ön hatta çoklu olan saç kökleri ise arkaya ve aralara yerleştirilmektedir. Böylece ön taraftaki doğal saç çizgisi yakalanmakta arkaya doğru ise sıklık arttırılmaktadır. Ekimden sonra sadece saç alınan bölgeye ,yıkama yapılana kadar kalacak bir pansuman yapılmaktadır. Saç ekimi tamamlandıktan sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur. Ertesi gün ilk yıkama yapılmakta ve saç alınan bölge açık bırakılmaktadır. Bu yıkamadan sonra seyahat edebilir ve birkaç gün içerisinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.10-15 gün arası sürecek küçük kabuklu görüntüyü ekim alanına temas etmeyecek şekilde bir şapka kullanarak kamufle edebilirsiniz. Sonuçta saç ekimi için toplamda 2 gün ayrılması yeterlidir. Ekilen saçlar 30 gün sonra dökülmeye başlayacaktır. Bu ekim sonrası doğal süreçtir. Saç kökleri canlılığını koruduğu için yeni saçlarınız 3 ayın sonunda çıkmaya başlayacaktır. 6-9 ay içerisinde saçlarınızın çok büyük bir kısmı çıkmış olacaktır. Ancak 1 yılın sonunda bile yeni bir saç telinin çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saçlı deriye özel ilaç karışımlarının enjekte edildiği yöntemdir Bu ilaçlar, saçın beslenmesi için gerekli olan aminoasit , bazı elementler , antioksidan , dolaşımı artırıcı, mineral ve vitamin karışımı içerir. Bu karışımlar doktor tarafından hazırlanabildiği gibi sadece bu amaçla özel olarak kullanılan hazır preparatlar da mevcuttur. Mezoterapi uygulamasında hem saçlı derideki kan dolaşımı canlanmakta aynı zamanda ciltten verilen ilaçlarla bu bölgenin beslenmesi sağlanmaktadır. Bu uygulamalar saç hacminin artmasını sağlamakta ve saç dökülmesini kısmen de olsa durdurmaktadır. Aynı amaçla kullanılan losyon ve ilaçlar da mevcuttur. Bu uygulamalar saç açıklığı oluşmadan ,saçların zayıflamaya ve dökülmeye yeni başladığı süreçte faydalı olmaktadır. Mezoterapinin genetik sebeplerle dökülmüş ve tamamen çıplak hale gelmiş alanlardan saçları tekrar çıkarmak ve saçsız bir alanda saçların tekrar büyümesini sağlamak gibi bir etkisi yoktur. Saç açıklığı oluştuktan sonra kalıcı ve doğal sonuç için mutlaka saç ekimi gerekmektedir. Mezoterapinin ilk dört seans haftada bir , sonraki dört seans iki haftada bir ve son iki seans ayda bir olmak üzere on seans uygulanması önerilmektedir. Ancak saçın durumuna ve değerlendirmeye göre seans sayısı ve sıklığı farklı şekilde düzenlenebilir.

PRP Destekli Fue Saç Ekimi

PRP harflerinin açılımı “platelet rich plasma” olup anlamı, trombositten(platelet) zengin plasmadır. Trombositler, kan pıhtılaşmasını sağlayan kan hücreleri olarak bilinirler. Trombositler aslında vücutta bir yaralanma olduğunda bünyelerindeki özellikle büyüme faktörleri ve diğer pek çok yara iyileştirici faktörle yaralanma bölgesine giden ve hasarı tamir eden, dokuyu iyileştiren hücrelerdir. Plateletler içerlerinde kök hücrelerini, 9 çeşit büyüme ve yenilenme faktörlerini ve çok zengin proteinleri içermektedir.Bu plateletlerden zengin plazmayı saç ekimi esnasında aldığımız saç köklerini yıkamada kullandığımızda üzerlerine yapışan kök hücreler, büyüme faktörleri ve proteinler sayesinde uzun süre vücut dışında canlı kalabilirler, ekildiklerinde daha hızlı büyümeye ve beslenmeye başlayabilirler. Ayrıca bu büyüme faktörleri olası bir enfeksiyon riskini de önlemektedirler. Bu uygulamada, kişinin kendisinden alınan bir miktar kanın özel tüpler içinde santrifüje edilerek trombositten zengin hale getirilmesi ve bu kısmın tekrar kişiye enjekte edilmesi söz konusudur.PRP nin hazırlanması ve uygulanması yaklaşık olarak 20 dakika sürer ve kişinin kendi kanından, kapalı bir sistem içinde elde edildiği için hastalık bulaşması ya da alerjik reaksiyonlar gibi riskler söz konusu değildir.

Günümüzde gençleşme ve yara iyileşmesinde sıklıkla kullanılan bu tedavi mezoterapi gibi saç sorunlarında da ciddi bir şekilde uygulanmaktadır. Zayıflayan saç köklerine yapılan uygulamalarda , saç kıllarının canlandığı , kalınlaştığı ve daha gür hale geldiği izlenmiştir. Saç ekimi sonrasında da yeni çıkacak saç köklerini desteklemek için PRP tedavisi yapılmaktadır. Yani PRP, mezoterapi gibi saç sorunlarının tedavi seçenekleri arasında yerini almıştır.